Home Príbeh mačičky Yoko Ono
  Aktuálne akcie

Akcia - Royal Canin large aldut 14kg + 4 kg zdarma
Akcia - Royal Canin netered aldut 12kg + 3,5 kg zdarma
Krmivá Eukanuba:
- Pri odbere 10 ks balení + jedenáste zdarma

Príbeh Yoko Ono.

   Príbeh mačičky Yoko Ono začal v októbri 2007. Po náročnej leteckej preprave z Nórska si nová majiteľka všimla mláčky moču, zostávajúce za Yoko a taktiež skutočnosť, že mačička močí aj mimo toaletu a pri močení narieka. Okrem tohto zistenia bola mačička neobvykle malého vzrastu a slabej telesnej konštitúcie ( posúďte sami, pri vo veku 5 mesiacov vážila necelé 3 kg, čo je na mačku plemena main coon naozaj málo).  Nasledovala kompletná veterinárna prehliadka na našom pracovisku, obohatená o vyšetrenie moču a močového sedimentu.   

   Predbežné vyšetrenie moču papierikom Heptaphan odhalilo prítomnosť bielkoviny ( ++) a erytrocytov (+++), pričom pH moču bolo 6 a iné abnormality zistené neboli. Močový sediment obsahoval masívne erytrocyty, ojedinele leukocyty a veľké epitelie z vývodných ciest močovo-pohlavných. Špecifická hustota dosahovala refraktometricky hodnotu 1,035. Boli nasadené antibiotiká ( cefalosporíny ) a nesteroidné antiflogistiká ( meloxicam ) v štandartných dávkach. Okrem nich aj spazmolytikum hladkej svaloviny butylskopolamin. Po niekoľkých dňoch majiteľka popisovala ústup kliniky a výrazné zlepšenie stavu. Doporučili sme pokračovať v terapii a pridali sme probiotickú pastu na úpravu črevného prostredia. Po 10 dňoch liečby začala Yoko zvracať a odmietať akúkoľvek potravu. Súčasne sa objavila vodnatá hnačka typu tenké črevo. Rutinné vyšetrenie moču neprekázalo žiadne abnormality a antibiotickú liečbu sme ukončili.

   Približne o mesiac sa ale opäť začala epizóda pomočovania a my sme pristúpili k dôkladnej diagnostike. Yoko bol odobratý moč sterilne cysocentézou, mikrobiologická kultivácia odhalila prítomnosť baktérie E. coli na ++. Ultrasonografickým vyšetrením brušnej dutiny, špeciálne močovopohlavnej sústavy bola odhalená príčina Yokininých obtiaží. Ľavá oblička bola výrazne menšia , atrofická ( 3,4 cm) a podľhla tzv hydronefróze, zároveň bol distendovaný ľavý močovod. Pravá oblička vykazovala známky kompenzačnej hypetrofie ( veľkosť 4,5 cm ) a nezistili sme odchýlky od normálnej štruktúry. Takisto močový mechúr bol absolútne v poriadku,.V močovom aparáte nebola zistená prítomnosť anorganického sedimentu, či močových kameňov. Na Yoko čakalo ďalšie nie veľmi príjemné vyšetrenie, na ktoré sme ju museli uviesť do celkovej anestézie. Tým vyšetrením bola exkrečná nefrografia, metóda, ktorá pomohla odhaliť krvenie obličky a jej funkčnosť.

   Yoko bola uvedená do sedácie kombináciou detomidinu a butorfanolu v štandartných dávkach a následne jej bola zavedená intravenózna kanyla do vena cephalica. Do kanyly sme jej aplikovali rentgenkontrastný jódový preparát Omnipaque pričom bola mačka permanentne hydratovaná infúziou izotonického roztoku Na Cl. Po zhotovení série rentgenogramov sme zistili , že ľavá oblička je totálne nefunkčná. Zároveň urografia odhalila závažný defekt na pravej obličke zvaný ektopický močovod.

 

      

 

   Po vyšetrení nastal v zdravotnom stave pacientky zlom, vkazovala príznaky strangúrie a dysúrie, v močovom sedimente sa objavila masívna pyúria, Yoko bola apatická  a inapetentná Jedinou možnosťou, ako mačičke pomôcť, bola unilaterálna nefrektomia ( odstránenie chorej a nefunkčnej obličky, ktorá bola trvalým zdrojom infekcie ). Predoperačne bola odobratá krv na hematologické a biochemické vyšetrenie. Perioperačne bola podaná infúzia kryštaloidov, fluorochinolonové antibiotikum , amoxicilin-klavulanát a nesteroidné antiflogistiká. Pacientka bola uvedená do sedácie kombináciou xylazin a butorfanol a anestézia pokračovala použitím zmesi izofluranu s kyslíkom.

   Vzhľadom k vážnosti zdravotného stavu a náročnosti operačného zákroku je vždy metódou voľby použitie obzvlášť šetrnej anestézie, ktoru je práve tá izofluranová. Súčasne s nefrektomiou bola odstránená maternica s vaječníkmi, pretože Yokin spolubývajúci je chovný kocúr. Odstránenie obličky je technicky náročná procedúra, vyžadujúca skúsenosti a zručnosť operatéra, navyše kľukatý distendovaný močovod veľmi komplikoval priebeh celej operácie. Po odstránení obličky bola dutina brušná vypláchnutá teplým izotonickým roztokom NaCl a  rutinne uzavretá.

   Druhý deň po operácii nám Yoko pripravila nemilé prekvapenie v podobe konstipácie, naďalej bola veľmi apatická a odmietala prijímať potravu. Absolvovala teda klystír zmesou teplej vody a oleja, boli jej injekčne podané antibiotiká a ostatné lieky vrátane butylskopolamínu na uvoľnenie hladkej svaloviny čreva. Na ďalší deň sa pacientke výrazne uľavilo, dokonca začala sama prijímať potravu, pričom ďalšie 2 týždne po operácii jej boli podávané antibiotiká.

   A ako to celé dopadlo? Dnes je z Tojo Polaris Yoko Ono výstavná šampiónka vážiaca 6 kg a príšerné zážitky jej pripomínajú snáď už len pravidelné kontroly krvi a moču na našej klinike Vetguard.